Ładowanie Events
Data początkowa
15.06 / 16:00
Data końcowa
15.06 / 17:00
Adres
Karowa 20, Warszawa

Jak odbudowywano Warszawę? Dlaczego na ulicach instalowano budki telefoniczne? Jak wyglądały wózki dziecięce i place zabaw? Jakimi kolorami i neonami świeciła nocą stolica? Czy latem można było pływać w Wiśle? Jak wyglądało dzieciństwo wielu naszych babć i dziadków? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas rodzinnego oprowadzania po wystawie fotografii Zbyszka Siemaszki. O historii Warszawy lat. 50. i 60. oraz życiu jej dużych i małych mieszkańców opowie Marta Gawryluk, varsavianistka i inicjatorka „Parady dzidziusiów” – spacerów rodziców z dziećmi w wózkach.

Oprowadzanie odbywa się w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie „ZBYSZKO SIEMASZKO. FOTOGRAF WARSZAWY”.

❗️wiek: 7–12 lat, obowiązują zapisy: recepcja@dsh.waw.pl, tel.: 22 255 05 00, liczba miejsc ograniczona

 

„Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy” to nowa wystawa Domu Spotkań z Historią, prezentująca ponad 200 zdjęć z imponującego artystycznego dorobku fotografa, na której zobaczymy Warszawę Zbyszka Siemaszki z lat 50. i 60.

Twórca fotografował ją dniem i nocą, eksperymentował z perspektywą, szukał ciekawych ujęć. Pokazywał stolicę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami. Dokumentował jej odbudowę, fotografował nową architekturę i odnowione zabytki, ruchliwe centrum miasta i Pragę, osiedla mieszkaniowe i plaże nad Wisłą. Starannie planował kadr, atmosferę i estetykę zdjęcia, ale też łapał na gorąco uliczne scenki i z bliska przyglądał się przechodniom.

Jako fotoreporter tygodnika „Stolica” realizował różne tematy, pokazując życie codzienne w realiach PRL-u. Był artystą miejskiej fotografii dokumentalnej.

To pierwsza tak obszerna i przekrojowa prezentacja twórczości Zbyszka Siemaszki, czerpiąca zarówno ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego jak i Agencji FORUM. Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko jego fotografie i wybrane okładki  Tygodnika „Stolica” ze zdjęciami Siemaszki, ale także oryginalne aparaty fotograficzne twórcy. Kuratorami wystawy są Katarzyna Madoń-Mitzner oraz Krzysztof Wójcik, varsavianistyczne opisy zdjęć opracował Jerzy S. Majewski. Więcej informacji o wystawie →

Miejsce wydarzenia
Dom Spotkań z Historia, Karowa 20
Warszawa, Poland
Szczegóły
Data :
15 czerwiec 2024
Godzina :
16:00 - 17:00
Kategorie :
Link do wydarzenia:
Dzielnica
Śródmieście
Udostępnij

Inne wydarzenia: