Ładowanie Events
Data początkowa
23.06 / 12:00
Data końcowa
23.06 / 22:00
Adres
ulica Michała Spisaka, Warszawa

Piknik

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 w Parku Czechowickim. Liczne stanowiska i ekspozycje odtworzą życie codzienne PRL. Od dokumentów, prasy, przez sprzęt AGD do wyposażenia biurowego. W Parku Czechowickim będzie można zobaczyć traktory wyprodukowane w Zakładach Mechanicznych „Ursus”, między innymi kultowy model C-45, motocykl „Sokół” na stanowisku Muzeum Techniki, wystawę „Nietypowe i kultowe konstrukcje rowerowe”. Miłośnicy historii będą mieli okazję do spotkania i rozmów z uczestnikami strajku, a także do obejrzenia wystawy „Czerwiec 1976 początkiem naszej siły”.

 

Jedną z atrakcji wydarzenia będzie salonik autorsko-wydawniczy przygotowany przez Bibliotekę Publiczną w Ursusie, gdzie odbędą się  spotkania z autorskie ze  Zbigniewem Janasem – legendarnym działaczem opozycji demokratycznej (godz. 15:00), Janem Królem – ekonomistą, posłem i wicemarszałkiem Sejmu (godz. 16:00) oraz Jerzym Stępniem – prawnikiem, senatorem i prezesem Trybunału Konstytucyjnego (godz. 17:00).

 

W programie pikniku ponadto: stanowiska edukacyjno-zabawowe przygotowane przez domy kultury „Portiernia” i „Kolorowa”, Bibliotekę Publiczną im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz spacer śladami wydarzeń czerwca 1976 r. przygotowany przez D.K. „Portiernia”. Zbiórka o godz. 13.00  przed urzędem dzielnicy Ursus (plac Czerwca 1976 r. nr 1) . Spacer zakończy się na pikniku w Parku Czechowickim. Izba Tożsamości Ursusa zaprezentuje m.in.  modele lokomotyw EP05-16 oraz EP05-23 ze składem pasażerskim z lat 70. w skali H0 (Ha zero) oraz wystawę „Tu rodziła się opozycja”, przygotowaną przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz wrocławski oddział IPN w ramach obchodów 45. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76.  Wystawa po raz pierwszy będzie prezentowana w Warszawie, na jej planszach zobaczymy historię renowacji lokomotywy EP05-22,  która została zepchnięta z torów w podczas strajku robotników 1976 roku w Ursusie.

 

A dla najmłodszych, o godzinie 16:00 wystąpi klaun Aleksander z programem cyrkowym.

 

Koncerty:

16:45 dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia śpiewu solowego  w Domu Kultury „Portiernia”,

17:00  – wręczenie pamiątkowych płaskorzeźb uczestnikom strajków,

17:15  – Grupa Musicalowa „Phantasia”,

18.30 O.S.T.R – Adam O.S.T.R. Ostrowski – muzyk, producent, instrumentalista, raper. Jeden z najbardziej pracowitych i utytułowanych artystów w Polsce. Od ponad 20 lat konsekwentnie podąża w raz obranym kierunku artystycznym. Na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko.

20.00 – Kaliber 44 – pionierzy i legenda polskiego hip-hopu. W tym roku Kaliber świętuje swoje XXX lecie. Kiedy w 1994 AbradAb i Joka wraz z Magikiem zakładali Kaliber 44, hip-hop na polskiej scenie muzycznej był prawie nieznanym zjawiskiem. Nagrali cztery niezapomniane płyty: “Księga Tajemnicza.., “W 63 minuty…”, “3:44” oraz “Ułamek tarcia”, ale przede wszystkim stworzyli mitologię K44, która jest żywa do dziś. Pomimo faktu, że na muzyce Kalibra wychowały się już dwa pokolenia fanów, koncerty z ich udziałem nieustannie przyciągają młodych słuchaczy.

 

Uroczystość pod Pomnikiem Robotników Czerwca 1976 r.

Oficjalne obchody rocznicy strajków robotniczych w Ursusie zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” rozpoczną się o godz. 12:30 mszą św. w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Po mszy organizatorzy i zaproszeni goście przemaszerują pod pomnik przy Placu Czerwca 1976 roku, gdzie o godz.14:15 rozpoczną się uroczystości rocznicowe.

 

Zapraszają: Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Miejsce wydarzenia
Park Czechowicki, ulica Michała Spisaka
Warszawa, Poland
Szczegóły
Data :
23 czerwiec 2024
Godzina :
12:00 - 22:00
Link do wydarzenia:
Dzielnica
Ursus
Udostępnij

Inne wydarzenia: