Ładowanie Events
Data początkowa
19.07 / 10:00
Data końcowa
19.07 / 18:00
Adres
PalaceDay 2024 – Save the date! 🏰
Zapraszamy wszystkich na #PalaceDay – święto europejskich rezydencji królewskich. W tym roku odbędzie się ono po raz dziewiąty, tym razem pod hasłem 𝙃𝙤𝙧𝙨𝙞𝙣𝙜 𝘼𝙧𝙤𝙪𝙣𝙙!
📆 Już w piątek 19 lipca w zabytkowych obiektach i ogrodach Łazienek Królewskich odbędą się wydarzenia dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi, związane z jeździectwem, końmi 🐎, pojazdami konnymi oraz wątkami jeździeckimi w sztuce.
Tego dnia 𝘄𝘀𝘁𝗲̨𝗽 𝗱𝗼 𝘇𝗮𝗯𝘆𝘁𝗸𝗼𝘄𝘆𝗰𝗵 𝗯𝘂𝗱𝘆𝗻𝗸𝗼́𝘄 𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝗯𝗲𝘇𝗽ł𝗮𝘁𝗻𝘆 🏛️. W godzinach 10.00-18.00 zapraszamy do zwiedzania: ● Pałacu na Wyspie, ● Starej Oranżerii, ● Pałacu Myślewickiego, ● Białego Domu, ● Wodozbioru, ● Koszar Kantonistów, a szczególnie – ● Stajni Kubickiego, gdzie będzie można wziąć również udział w oprowadzaniu po wystawie stałej. Zobaczymy tu m.in. zabytkowe powozy konne, latarnie oraz wyposażenie dla koni i jeźdźców 🏇.
Uwaga, ostatnie wejście do obiektów o godz. 17.30.
Przyjdźcie do Łazienek i oznaczcie się na Facebooku i Instagramie z hasztagami #ŁazienkiKrólewskie i #PalaceDay. Zapraszamy! 🤗
WYDARZENIA 19 LIPCA 2024 (PIĄTEK)
𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗿𝘂𝗺𝗮𝗸𝗶, 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗸𝗼𝗻𝗶𝗲 𝘄 Ł𝗮𝘇𝗶𝗲𝗻𝗸𝗮𝗰𝗵 𝗞𝗿𝗼́𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵
Gra terenowa dla dzieci w wieku 7-10 lat wraz z opiekunami
godz. 10.00–11.30 (w języku polskim)
godz. 14.00–15.30 (w języku angielskim)
miejsce: ogrody Łazienek Królewskich, start na dziedzińcu Stajni Kubickiego
czas trwania: 90 min
wstęp: bezpłatny
Wyposażeni w mapę i kompas, wyruszymy w dwóch grupach sprzed Stajni Kubickiego do miejsca, gdzie w Łazienkach Królewskich znajdował się kiedyś hipodrom. Spacerując, poznamy miejsca, które są związane z mieszkającymi tu kiedyś końmi. Każda z grup, wykorzystując pisemne wskazówki, pokona nieco inną trasę. Odpowiadając na pytania dotyczące obiektów, będzie można zdobyć punkty. Grupa, która w wyznaczonym czasie dotrze do celu i zdobędzie najwięcej punktów – wygra i otrzyma nagrody!
Prowadzenie:
Lidia Butowska – z wykształcenia kulturoznawca, pracownik Zespołu ds. Edukacyjnych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, miłośniczka koni i historii jeździectwa.
Radosław Pomagalski – z wykształcenia i zamiłowania przyrodnik. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim. Od czasów studenckich prowadzi w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa lekcje muzealne i warsztaty o tematyce przyrodniczej. Autor realistycznych kolorowanek dla najmłodszych. Właściciel pokaźnej kolekcji egzotycznych zwierząt.
𝗛𝗮𝗳𝘁𝗼𝘄𝗮𝗻𝗲 𝗸𝗼𝗻𝗶𝗸𝗶
Warsztaty haftu krzyżykowego dla dzieci w wieku 8-12 lat wraz z opiekunami
godz. 10.00-12.00
miejsce: Stajnie Kubickiego
Czas trwania: 2 godziny
Wstęp: 10 zł za osobę, bilety można kupić w Stajniach Kubickiego
Zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215
Na zajęciach nauczymy się techniki haftu krzyżykowego. Następnie kolorową muliną wyszyjemy drewniane modele przedstawiające konie.
Uczestnikom warsztatów zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
Prowadzenie:
Agnieszka Zommer – z wykształcenia filolog, dziennikarz, pedagog i bibliotekarz. Absolwentka Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Koordynator Zespołu ds. Edukacyjnych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
𝗞𝗼𝗻́𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗶𝗻𝘀𝗽𝗶𝗿𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗵𝗮𝗳𝗰𝗶𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶𝗲
Warsztaty haftu dla dorosłych i młodzieży 14+
godz. 13.00-16.00
miejsce: Stajnie Kubickiego
czas trwania: 3 godziny
wstęp: 10 zł za osobę, bilety można kupić w Stajniach Kubickiego
Zapisy: RezerwacjeMLiJ@lazienki-krolewskie.pl lub tel. (+48) 518 684 215
Na zajęciach wyhaftujemy na płóciennych torbach końskie motywy (głowy koni, podkowy itp.). Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
Prowadzenie:
Agnieszka Zommer – z wykształcenia filolog, dziennikarz, pedagog i bibliotekarz. Absolwentka Podyplomowego Studium Muzealniczego w Instytucie Historii Sztuki UW. Koordynator Zespołu ds. Edukacyjnych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.
𝗣𝗼𝘇𝗻𝗮𝗷 𝗦𝘁𝗮𝗷𝗻𝗶𝗲 𝗞𝘂𝗯𝗶𝗰𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼
Konkurs krzyżówkowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w języku polskim)
czas: godziny otwarcia Stajni Kubickiego, czyli 10.00-18.00
miejsce: Stajnie Kubickiego
W czasie #PalaceDay, w kasie w Stajniach Kubickiego można bezpłatnie otrzymać krzyżówki do rozwiązania w czasie zwiedzania wystawy stałej „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego”. Na osoby, którym uda się rozwiązać krzyżówki, będą czekały upominki (do wyczerpania gadżetów).
𝗢𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗼 𝗦𝘁𝗮𝗷𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 𝗞𝘂𝗯𝗶𝗰𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼
Dla dorosłych, młodzieży i rodzin z dziećmi
wstęp: bezpłatny
godz. 12.00–13.00 – oprowadzanie kuratorskie w języku polskim
Posłuchamy opowieści o koniach w Warszawie w okresie od XIX wieku do dwudziestolecia międzywojennego. Dowiemy się, jakimi pojazdami konnymi podróżowano, gdzie można było zobaczyć najpiękniejsze zaprzęgi i czym była kawalerska jazda dorożkarzy. Nie zabraknie też ciekawostek o tradycjach hipicznych Łazienek Królewskich.
Oprowadzać będzie Hanna Polańska – kustosz w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa i kuratorka zbiorów hipologicznych.
godz. 13.00–13.45 – oprowadzanie w języku angielskim
Poznamy wnętrza Stajni Kubickiego oraz ich historię – kiedy powstał ten budynek, komu służył i jak zmienił się na przestrzeni wieków. Dowiemy się, dokąd prowadziły tajemnicze zabytkowe drzwi, które teraz stoją przy kasie w Stajniach. Posłuchamy też o tym, jak ważne były konie w życiu codziennym mieszkańców Europy zanim samochody weszły do powszechnego użytku.
Oprowadzać będzie Daniel Cichorski – specjalista w Dziale Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie. W swojej pracy skupia się na historii Łazienek Królewskich z czasów epoki stanisławowskiej.
𝗗𝘇̇𝗼𝗸𝗲𝗷𝗲 𝗻𝗮 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁!
Warsztaty i animacje sportowe dla rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat
Dzieci w wieku 3–6 lat wraz z opiekunami zapraszamy na warsztaty, na których – zainspirowani namalowanymi wizerunkami koni na obrazach z kolekcji króla Stanisława Augusta – wykonają konika na patyku.
godz. 12.00–13.30
Miejsce: Stara Kordegarda
Wstęp: 10 zł za osobę, bilety można kupić w kasach Muzeum w Podchorążówce, Starej Oranżerii i Stajniach Kubickiego lub w Starej Kordegardzie.
Liczba miejsc jest ograniczona (20 osób).
Stwórz swojego pierwszego „hobby horse’a” bez użycia igły i nici! Za pomocą kredek, mazaków oraz kolorowego papieru i kleju każdy zrobi swojego niepowtarzalnego kucyka na kiju w stylu hobby horse’a. Z tym gadżetem można rozwijać swoje umiejętności jeździeckie już od najmłodszych lat.
Po zakończeniu warsztatów zapraszamy jeźdźców wraz z rumakami na trawnik przy Podchorążówce na próbę skoków przez przeszkody dostosowane do wieku i możliwości małych dżokejów. A po zabawie, na godz. 14.00 będzie można się udać na pobliski taras Pałacu na Wyspie, by – razem z turystami i spacerowiczami – zapozować ze swoimi kucykami do 𝗽𝗮𝗺𝗶𝗮̨𝘁𝗸𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝘇𝗱𝗷𝗲̨𝗰𝗶𝗮 𝘇 𝗱𝗿𝗼𝗻𝗮!
Prowadzenie:
Monika Kawecka – animatorka kultury i działań rodzinnych w Łazienkach Królewskich, współkuratorka przestrzeni twórczych w Starej Kordegardzie, koordynatorka programu warsztatów kreatywnych dla rodzin z dziećmi. Miłośniczka rękodzieła artystycznego oraz wszelkich form twórczej aktywności i ekspresji.
📷 𝗦𝗮𝘆 𝗰𝗵𝗲𝗲𝘀𝗲! 𝗣𝗔𝗠𝗜𝗔̨𝗧𝗞𝗢𝗪𝗘 𝗭𝗗𝗝𝗘̨𝗖𝗜𝗘 𝗭 𝗗𝗥𝗢𝗡𝗔
godz. 14.00
taras Pałacu na Wyspie
Uczcijmy europejski Palace Day wspólnym pamiątkowym zdjęciem 🖼️. Zbierzmy się o godz. 14.00 na tarasie Pałacu na Wyspie i pomachajmy do łazienkowskiego drona 🙋‍♂️. Zdjęcie z hasztagiem #PalaceDay trafi na stronę Muzeum Łazienki Królewskie oraz na naszego Facebooka i Instagrama.
Gorąco zapraszamy – im nas więcej, tym weselej! 😁
Miejsce wydarzenia
Szczegóły
Data :
19 lipiec 2024
Godzina :
10:00 - 18:00
Link do wydarzenia:
Dzielnica
Śródmieście
Udostępnij

Inne wydarzenia: