Znużyły Cię tradycyjne metody nauki historii? Chcesz łączyć przyjemne z pożytecznym, odkrywając przeszłość w sposób angażujący i nowoczesny? Immersyjne lekcje historii to doskonały sposób na pogłębienie wiedzy historycznej, zrozumienie kluczowych momentów z przeszłości naszego kraju oraz docenienie odwagi przodków.
Czym jest Strefa Nowych Technologii IPN?
To usytuowana w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie nowoczesna przestrzeń edukacyjna, której misją jest uczynienie nauki historii bardziej przystępną. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością dzięki najnowszym technologiom. Korzystając z wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz interaktywnych gier, można zanurzyć się w świecie historycznych wydarzeń, wcielić w rolę prawdziwych bohaterów i odkryć mniej znane karty z historii Polski XX wieku. Taka forma przyswajania wiedzy zapewnia głębsze zrozumienie zjawisk i sprzyja lepszemu zapamiętywaniu faktów.
W jakie gry zagrasz?
W Strefie Nowych Technologii IPN będziesz miał okazję wypróbować elektronicznych gier edukacyjnych, stworzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Każda z nich przeniesie Cię w inny, fascynujący okres historii Polski XX wieku, oferując nie tylko ciekawą rozrywkę, ale również rozwijając umiejętności strategicznego myślenia, rozwiązywania problemów i współpracy w zespole.
- „Gra Szyfrów VR”
Przenieś się do czasów wojny polsko-bolszewickiej i odkryj tajemnice polskich kryptologów. Złam bolszewickie szyfry, zapewnij łączność radiową i zneutralizuj budzące postrach pancerne pociągi.
- „Lotnicy – wojna w przestworzach”
Zasiądź za sterami działka górnej wieży bombowca Handley Page Halifax i odeprzyj atak niemieckich samolotów myśliwskich w czasie II Wojny Światowej. Przygotuj maszynę do lotu, obsłuż urządzenia pokładowe takie jak radio, działko pokładowe czy stanowisko mechanika oraz skutecznie napraw powstałe uszkodzenia.
- „Warsaw Rising”
Podejmij kluczowe decyzje i poprowadź żołnierzy przez 63 dni Powstania Warszawskiego. Zdobądź uzbrojenie, amunicję i inne zasoby pozwalające na przetrwanie twoich podopiecznych. Pomóż walczącej Warszawie, rozbrajając oddziały wroga i neutralizując jego działa.
Odwiedzając placówkę będziesz miał możliwość skorzystania z: dwóch stanowisk VR oraz trzech kapsuł gamingowych ORB X GamePod, które dzięki swojej futurystycznej budowie, panoramicznym ekranom i specjalnym fotelom gamingowym, umożliwiają przeniesienie się wprost do realiów prezentowanych projektów. W Strefie, poza grami, znajdziesz również aplikację VR oraz immersyjną etiudę filmową:
- „Szybowcowa ’87”
Cofnij się w czasie do lat 80. XX wieku i odwiedź mieszkanie w peerelowskim bloku we Wrocławiu, które służyło za siedzibę tajnej drukarni „Solidarności Walczącej”. Będziesz mógł samodzielnie powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio zaszyfrowane rozmowy funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa oraz obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.
- „Świadectwo poMOCY”
Przenieś się do lat 40. ubiegłego wieku i zobacz, co działo się we wsi Markowa na Podkarpaciu, w domu błogosławionej rodziny Ulmów. Poznaj tę historię z perspektywy sześcioletniej Basi, córki Wiktorii i Józefa Ulmów, która opowiada o swoim otoczeniu, rodzeństwu, życiu na wsi, a także zmianach, które zaszły wraz z pojawianiem się ratowanych Żydów.
Jak do nas trafisz?
Strefa Nowych Technologii IPN znajduje się w samym sercu stolicy, tuż przy wyjściu ze stacji metra Świętokrzyska. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (30 osób na godzinę), obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Możesz jej dokonać na stronie Centralnego Przystanku Historia.
Nie czekaj! Zarezerwuj swoje miejsce już dziś i przekonaj się, jak niesamowitą przygodą może być poznawanie przeszłości dzięki nowoczesnym technologiom.
Centralny Przystanek Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
ul. Marszałkowska 107, 00-110 Warszawa (wejście od ul. Świętokrzyskiej).
Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.